logo3a

Specjalistyczna Praktyka Dermatologiczna "Altra-Matter"
lek. med. Aleksandra Lipka-Trawińska
ul. Jana Pawła II 1
41-100 Siemianowice Śląskie
tel. 32 493 13 52 - Rejestracja/Sekretariat "Altra Mater" godz 9:00 - 18:00
tel. 32 766 02 04 Rejestracja "LIS-LIPKA"
tel. 501 956 191 lek. med. A.Lipka-Trawińska - proszę odsłuchać komunikat powitalny i czekać na połączenie z sekretariatem.
Uwaga! W przypadku konieczności KONTAKTU Z LEKARZEM proszę o SMS: 501 956 191 lub e-mail: altrawinska@gmail.com - postaram się skontaktować tak szybko, jak będzie to możliwe.

Mój profilg70

Typy czerniaka

CZERNIAK GUZKOWY Czerniak guzkowy

 

CZERNIAK PODPAZNOKCIOWY
Czerniak podpaznokciowy

 

OKA
Czerniak oka

 

BEZBARWNIKOWY
Czerniak bezbarwnikowy

BADANIE DERMATOSKOPOWE

Badanie dermatoskopowe, inaczej mikroskopia zmian skórnych jest bezwzględnie wskazana w diagnozowaniu znamion barwnikowych ("pieprzyków") i pozwala wykluczyć czerniaka złośliwego, gdyż w dermoskopie można zróżnicować nowotwór ze zmianami naczyniowymi lub rogowaceniem łojotokowym, które nie wymagają radykalnych zabiegów. Profilaktyka czerniaka złośliwego skóry nakazuje przeprowadzać kontrolę dermoskopową "pieprzyków" na całym ciele co 6 miesięcy, lub jak zaleci lekarz. Znamiona dysplastyczne powinny być usunięte, gdyż w przeciwnym razie mogą być punktem wyjścia najbardziej niebezpiecznego raka skóry.

Ponadto dermatoskopem możemy identyfikowac również inne nowotwory skóry, ciała obce w skórze, badać stan łożyska naczyniowego obrąbka naskórkowego paznokcia w chorobach tkanki łącznej, zmiany zabarwienia paznokcia i nieprawidłowości trzonu włosa. W badaniu dermatoskopowym bardzo ważne jest doświadczenie lekarza.

CZY GROZI CI CZERNIAK ZŁOŚLIWY?

Lek. med. Aleksandra Lipka-Trawińska
Specjalista dermatolog-wenerolog trycholog

 

CO TO TAKIEGO?

Czerniak złośliwy (Melanoma Malignum) jest nowotworem skóry, rzadziej błon śluzowych bądź siatkówki oka o potencjalnie śmiertelnym przebiegu. Komórki jego wywodzą się z melanocytów (komórek zawierających barwnik – melaninę). Przemianie złośliwej mogą ulegać znamiona barwnikowe zwłaszcza wrodzone o bardzo dużych rozmiarach, znamiona dysplastyczne, plamy soczewicowate, znamiona wystające znajdujące się w miejscach często drażnionych np. odzieżą, obuwiem, kosmetykami (skóra owłosiona głowy). Czerniak często powstaje również w skórze uprzednio nie zmienionej.

DLACZEGO MOŻE SPOTKAĆ KAŻDEGO Z NAS?

Częstość występowania czerniaka podwoiła się w ostatnim dziesięcioleciu, chociaż dane te mogą być niedoszacowane. Obecnie uważa się, że promieniowanie ultrafioletowe jest najważniejszym czynnikiem w etiologii tej choroby. Krótkotrwała, lecz silna ekspozycja na światło słoneczne – w czasie wakacji 1 - 2 razy do roku ma tutaj znaczenie decydujące dla rozwoju postaci powierzchownej i guzkowej czerniaka. Szczególnie podkreśla się bardzo niekorzystny wpływ silnego oparzenia słonecznego w dzieciństwie i okresie dojrzewania. Ryzyko to znacznie podnoszą oparzenia z odczynem pęcherzowym. Długotrwała ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe ma duże znaczenie w postaci czerniaka wywodzącej się z plamy soczewicowatej, która umiejscowiona jest zwykle w okolicach odsłoniętych ciała.

Drugi czynnik to predyspozycje genetyczne. Osoby z fototypem skóry o jasnej karnacji z dużą ilością piegów, blond lub rudych włosach, niebieskich oczach, których skóra opala się z trudem i ma dużą skłonność do oparzeń słonecznych – wykazują największą podatność na zachorowanie na czerniaka złośliwego. Jest również kilka chorób, które predysponują do rozwoju czerniaka skóry jak np. Zespół Znamion Dysplastycznych.

JAK SIĘ CHRONIĆ?

Wskazane jest stosowanie kremów ochronnych z filtrami UVA i UVB o wysokim faktorze (dorośli powyżej 30-40, dzieci 50-100) – przy czym należy pamiętać, aby kupować kosmetyki renomowanych firm, najlepiej aptekach, zwracać uwagę na to, czy są wodoodporne i fotostabilne (czy nie tracą swych właściwości ochronnych pod wpływem światła), ewentualnie pamiętać o dosmarowywaniu co parę godzin.

Ale pomimo to przebywanie na silnym słońcu może wiązać się z efektem termicznym i przegrzewaniem samej skóry, co może mieć również wpływ, choć nie udowodniony na rozwój czerniaka skóry. Najlepiej więc unikać silnej, bezpośredniej ekspozycji na światło słoneczne w miesiącach letnich w godzinach 11:00-15:00, szczególnie dotyczy to małych dzieci (przebywanie w cieniu lub półcieniu, przewiewna odzież, najlepiej w ciemnym kolorze- pochłania więcej światła słonecznego niż jasna, nakrycie głowy).

CZY MAM CZERNIAKA???

Jeśli masz już jakieś wątpliwości, co do zmian na twojej skórze, zgłoś się niezwłocznie do specjalisty dermatologa. On oceni zmianę, opisze, jeśli trzeba zbada dermatoskopem, zmierzy, zaleci dalsze leczenie lub obserwację i kontrolę za jakiś czas.

Szczególnie niepokojące jest: pojawienie się nowej zmiany, której nie było, powiększanie się znamienia, zmiana kształtu, barwy, grubości, krwawienie, pieczenie itp.

 

UMÓW SIĘ NA DERMATOSKOPIĘ ZNAMION ! ! !

tel : 501 956 191, 32 771 30 71 (MediGold), 32 766 02 04 (Siem-ce Śl.)

 

Cena 100 PLN Porada dermatologiczna z badaniem dermatoskopowym.

Cena 130 PLN Porada dermatologiczna z dermatoskopią i wideodermatoskopią.

SZERZACY
Czerniak szerzący się powierzchownie               
WYWODZACY
Czerniak wywodzący się z plamy soczewicowatej

 

badajznamiona10Badaj znamiona...

 

znamionabadaj10

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2019 r. Specjalistyczna Praktyka Dermatologiczna "Altra-Matter" POLITYKA PRYWATNOŚCI – RODO

Projekt i wykonanie: WIT

Używamy ciasteczek. Więcej w Polityce cookies